ZANIMIVOSTI

ZAKAJ PRAKILOGRAM NE TEHTA 1 kg?

Kilogram smo do leta 2019 definirali s pomočjo predmeta, ki ga imenujemo prakilogram. Ta naj bi tehtal natanko en kilogram. Pred nekaj leti pa so ugotovili, da se masa prakilograma nekoliko spreminja.

več...

Imaš kakšno vprašanje ali komentar? POŠLJI NAM GA!

6 + 5 =

MASA: Kaj je novega?

Zakon o ohranitvi mase: Masa izoliranega sistema je konstantna.

Kaj nam zakon o ohranitvi mase sploh pove? Masa sistema se spremeni le, če mu dodamo ali odvzamemo nekaj snovi, ne spremeni pa se na primer, če v njem poteče kakšna reakcija ali pa na snovi v njem delujemo z neko silo.

O veljavnosti zakona se lahko prepričaš tako, da izvedeš katerega ozmed spodnjih poskusov:

POSKUS 1: S kuhinjsko tehtnico stehtaj približno 3 žlice sladkorja in približno 2 dl vode. Sladkor nato stresi v vodo in dobro premešaj, da se sladkor začne topiti. Stehtaj mešanico. Ali velja zakon o ohranitvi mase?

POSKUS 2: S kuhinjsko tehtnico stehtaj 3 žlice kosmičev in 3 žlice sladkorja. Sladkor in kosmiče nato zmešaj in stehtaj mešanico. Ali velja zakon o ohranitvi mase?

Kaj pa če sistem ni izoliran?

POSKUS 3: Stehtaj kos kruha, nato pa ga do naslednjega dne postavi na okensko polico. Ali bo masa koščka kruha ostala enaka? Skušaj pojasniti.

Merjenje mase:

Da maso merimo s tehtnico, že veš. V spodnji nalogi je prikazanih nekaj primerov tehtnic, ki so namenjene tehtanju različnih predmetov. 

Si se kdaj spraševal kako deluje tehtnica? S tehtnico v resnici ne merimo mase temveč težo predmeta, tehtnica pa nato maso le prikaže. Težo si spoznal že pri obravnavi sil. Če želiš izvedeti več o delovanju tehtnice, si lahko prebereš zanimivost Zakaj na Luni tehtamo manj kot na Zemlji?.

Gostota

Nekoliko kasneje boš natančneje spoznal tudi gostoto teles. Verjetno o njej veš že marsikaj. Na tem mestu si moraš zapomniti le, da 1 dm³ vode tehta 1 kg.

SPREMLJAJ UČNE CILJE

  • Opredeli pojme: fizikalna količina, fizikalna enota in merska priprava,
  • prepoznaj izbrane fizikalne količine,
  • samostojno izvedi meritev dolžine ali časa,
  • izračunaj povprečno
    vrednost in grobo oceni napako meritve,
  • uporabi ustrezne enote za izbrane fizikalne količine,
  • usvoji predpone in po predponah ugotovi pretvornike med merskimi enotami,
  • spoznaj, da so izmerjene vrednosti fizikalnih količin nenatančne,
  • spoznaj smisel in potrebo po enotnem merskem sistemu.
Dostopnost